Vaikų dantų profilaktika
Vaikams pirmiausia išdygsta pieniniai dantukai (maždaug nuo 6 mėn.), kurie vėliau, nuo 5-ių iki 14 metų, keičiasi į nuolatinius.
Pieniniai dantys
Vaikams pirmiausia išdygsta pieniniai dantukai (maždaug nuo 6 mėn.), kurie vėliau, nuo 5-ių iki 14 metų, keičiasi į nuolatinius. Daugelis tėvelių iki šiol mano, kad pieninių dantukų gydyti nereikia, nes jie vis tiek iškris.
Kas nutiks jei nebus gydomi pieniniai dantukai?
Negydomi dantys gali sukelti infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Vėliau bus pakitusi nuolatinio danties spalva, gali atsirasti dėmelių, paviršiaus nelygumų. Dantų kariesas ir dėl to atsirandantis skausmas, trikdo vaiko mitybą, nulemia elgesio pasikeitimus. Pūliuojantis pieninis dantukas yra infekcijos židinys. Tai silpnina visą organizmą, nualina imuninę sistemą, kartojasi dažnos slogos, peršalimai. Priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali turėti įtakos neteisingam sukandimui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui. Tad per anksti jo netekus, naujas dantis gali išdygti kreivai.
Kodėl būtina saugoti vaikų pieninius dantukus, juos gydyti ir taikyti profilaktikos priemones?
Vaikas turi būti apsaugotas nuo skausmo, normaliai valgyti ir gerti. Viena iš pieninių dantukų funkcijų – užimti savo vietą besiformuojančiame žandikaulyje. Jeigu sugedęs dantukas ištraukiamas anksčiau laiko, t.y. daugiau nei pusmetis iki jo natūralaus iškritimo, gali susiaurėti žandikaulis. Taip nuolatiniams dantims (jie yra didesni už pieninius) neužteks vietos dantų lanke, jie augs kreivai, formuosis netaisyklingas sąkandis.
Negydyti pieniniai dantys yra infekcijos židinys, gali sukelti sistemines ligas, mažinti organizmo imuninį atsparumą, taip gali pažeisti nuolatinių dantų vystimąsi. Psichologinė priežastis – vaikas bus patenkintas, turėdamas sveikus, gražius dantis ir gražią šypseną.
Labai svarbu tiek pieniniams, tiek ir nuolatiniams dantims – profilaktikos priemonių taikymas.
Svarbiausios jų:
burnos ertmės higienos mokymas;
profesionali burnos higiena;
vietinės fluoridų aplikacijos;
dantų vagelių hermetizavimas silantais.
Silantai
Silantai tai dantų vageles hermetizuojančios medžiagos, vartojamos nuolatinių dantų ėduonies profilaktikai. Tai atrodo kaip tirštas, bet labai takus skystis, užliejantis gilias vageles ir sudarantis mechaninį barjerą tarp dantų emalio ir žalojančio mikrobinio dantų apnašo bei burnoje susidarančių rūgščių. Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį.
Kada reikia nuolatinius dantis padengti silantais?
Efektyviausia ir rekomenduojama vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims. Tačiau silantais dengiami tik dar nesugedę nuolatiniai dantys, tai įvertina gydytojas odontologas. Gali būti, kad ne visus išdygusius dantis bus įmanoma hermetizuoti. Silantai, hermetizuodami danties vageles keliolika mėnesių, apsaugo dantis nuo ėduonies patį kritiškausią laikotarpį, per kurį vaikas išmoksta taisyklingai valyti dantis bei tinkamai maitintis. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, deja, tenka gydyti ir plombuoti, kaip įprasta.
Dantų silantavimas
Vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.) sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti dengiami silantais. Tai – dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Silantais hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų krūminių dantų vagelės, o jei ėduonies rizika didelė – hermetizuojamos kaplių vagelės ir gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės.
Vaikų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių dengimą silantais vykdo asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorie ligonių kasa (TLK) dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Šią procedūrą atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.
Silantavimas – visiškai neskausminga procedūra. Dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir padengiamas silantu, kuris sukietinamas panaudojant specialią šviesą. Padengus dantis silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas gydytoją odontologą, kad šis įvertintų būklę, o vėliau – pasitikrinti kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Kasmet, ruošiant vaiką į darželį ar mokyklą ir atliekant profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą, būtina apsilankyti ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir pas odontologą. Jis ne tik įvertina vaiko dantų būklę, bet ir prireikus juos gydo, silantuoja sveikus nuolatinius krūminius dantis.
Gydytojai, atliekantys šią procedūrą
Odontologines procedūras atliekantys gydytojai siekia džiuginančių gydymo rezultatų.
Mūsų gydytojai
Mūsų klinikoje dirba patyrę gydytojai odontologai, burnos chirurgai, periodontologai, ortopedai bei burnos higienistai.
Visi kolektyvo nariai – aukštos kvalifikacijos specialistai, nuolat tobulinantys savo žinias ir taikantys naujoves praktikoje.
Specialistai, kuriais galima pasitikėti
Susipažinkite su mūsų klinikos profesionalais ir sužinokite, kodėl jais verta pasitikėti.
Registracija internetu
Prireikus papildomos informacijos, dalinamės mūsų klinikos telefono numeriu +370 656 41115 Taip pat pasidalinus savo kontaktais, susisieksime su Jumis kaip galima greičiau.