Vaikams pirmiausia išdygsta pieniniai dantukai (maždaug nuo 6 mėn.), kurie vėliau, nuo 5-ių iki 14 metų, keičiasi į nuolatinius. Daugelis tėvelių iki šiol mano, kad pieninių dantukų gydyti nereikia, nes jie vis tiek iškris.
Negydomi dantys gali sukelti infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Vėliau bus pakitusi nuolatinio danties spalva, gali atsirasti dėmelių, paviršiaus nelygumų. Dantų kariesas ir dėl to atsirandantis skausmas, trikdo vaiko mitybą, nulemia elgesio pasikeitimus. Pūliuojantis pieninis dantukas yra infekcijos židinys. Tai silpnina visą organizmą, nualina imuninę sistemą, kartojasi dažnos slogos, peršalimai. Priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali turėti įtakos neteisingam sukandimui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui. Tad per anksti jo netekus, naujas dantis gali išdygti kreivai.
Vaikas turi būti apsaugotas nuo skausmo, normaliai valgyti ir gerti. Viena iš pieninių dantukų funkcijų – užimti savo vietą besiformuojančiame žandikaulyje. Jeigu sugedęs dantukas ištraukiamas anksčiau laiko, t.y. daugiau nei pusmetis iki jo natūralaus iškritimo, gali susiaurėti žandikaulis. Taip nuolatiniams dantims (jie yra didesni už pieninius) neužteks vietos dantų lanke, jie augs kreivai, formuosis netaisyklingas sąkandis.
Negydyti pieniniai dantys yra infekcijos židinys, gali sukelti sistemines ligas, mažinti organizmo imuninį atsparumą, taip gali pažeisti nuolatinių dantų vystimąsi. Psichologinė priežastis – vaikas bus patenkintas, turėdamas sveikus, gražius dantis ir gražią šypseną.
Svarbiausios jų:
Silantai tai dantų vageles hermetizuojančios medžiagos, vartojamos nuolatinių dantų ėduonies profilaktikai. Tai atrodo kaip tirštas, bet labai takus skystis, užliejantis gilias vageles ir sudarantis mechaninį barjerą tarp dantų emalio ir žalojančio mikrobinio dantų apnašo bei burnoje susidarančių rūgščių. Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį.
Efektyviausia ir rekomenduojama vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims. Tačiau silantais dengiami tik dar nesugedę nuolatiniai dantys, tai įvertina gydytojas odontologas. Gali būti, kad ne visus išdygusius dantis bus įmanoma hermetizuoti. Silantai, hermetizuodami danties vageles keliolika mėnesių, apsaugo dantis nuo ėduonies patį kritiškausią laikotarpį, per kurį vaikas išmoksta taisyklingai valyti dantis bei tinkamai maitintis. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, deja, tenka gydyti ir plombuoti, kaip įprasta.